Já už nemůžu, paní učitelko: Jak rozpoznat a řešit krizové situace ve škole
Útlá kniha se v první třetině zabývá teoretickým základem pro následnou systematickou práci s dětmi a rodinou při řešení náročných období nebo situací (změna školy, třídního kolektivu, dospívání, rozpad rodiny či závažné onemocnění v rodině).
A na mě nikdo nemá čas
Podtitulek knihy „Jak se cítí a jak to vidí sourozenci lidí (nejen) s autismem“ napovídá, co je obsahem a čím se kniha zabývá. Autoři Lenka a Julius Bittmannovi se dlouhodobě věnují práci s lidmi s poruchou autistického spektra, dětem i dospělým.
Z chlapce mužem, z dívky ženou
Publikace se zabývá tématem dospívání dítěte s poruchou autistického spektra. Na publikaci se podílel kolektiv odborníků, kteří se lidem s poruchou autistického spektra dlouhodobě a intenzivně věnují. Kniha je proložena řadou kazuistik a příkladů z praxe, které názorně pomohou problematice porozumět.
Podpora pozitivního chování
Kniha Tonyho Osgooda k nám přichází ve zjitřené době, kdy se ukazuje, že podpora lidí s mentálním handicapem nebo autismem a chováním náročným na péči není v naší zemi vždy tak kvalitní, jak bychom si přáli.
Spolupráce mateřské školy se školským poradenským zařízením
Téma knihy je v době inkluzivního charakteru vzdělávacího systému velmi aktuální. Pedagogové mateřské školy jsou pravděpodobně prvními odborníky, se kterými rodiče konzultují vývoj svého dítěte a dostávají informace o úspěchu či jeho potížích.
Přehlížená holka
Jedná se o velmi zajímavé čtení, ačkoliv se nejedná o tematiku PAS. I přes to knihu doporučuji, pokud se zajímáte o kognitivně behaviorální přístup a práci s dětmi v tomto stylu, zajímá vás obecně terapeutická práce s dětmi.
Autistky: O ženách na spektru s Clarou Törnvall
„Pro mě nikdy nebyl problém pracovat, stejně jako pro řadu ,vysokofunkčních autistů´ zvláště, pokud se v práci můžou věnovat i svému speciálnímu zájmu. Na druhou stranu mi pak dělají potíže běžné věci, například domácí práce jsou pro mě mnohem náročnější denně vykonávat než má práce," vysvětluje Clara, která již několik let pracuje v rádiu. „Silné stránky autistů bývají někdy opačné, než mají neuotypičtí lidé. Má silná stránka v práci je, že jsem, stejně jako velká část autistů, velmi citlivá na zvuky. V práci je to pro mě výhodou, a tak mi jdou některé věci lépe než kolegům. Na druhou stranu mám ale problém jet například ráno metrem, velmi mě to vyčerpává."
Okamžitá pomoc proti úzkosti pomocí KBT, mindfulness a relaxace
V současné době kolem sebe máme mnoho podnětů, situací, katastrof a starostí, které mohou vyvolávat pocity úzkosti. Jak už název knihy napovídá, jedná se o návody a praktická cvičení, s jejichž pomocí se může člověk, který trpí úzkostí, pokusit o její zvládání, nebo alespoň snížení projevů jejího prožívání.
Mindfulness a relaxace pro žáky s ADHD
Autorky publikace pracují s dětmi a dospívajícími s ADHD na pozici klinické psycholožky a ergoterapeutky. Název knihy je poněkud matoucí a rozchází se s jejím obsahem, Mindfulness je v publikaci zmíněno spíše okrajově, stejně ve formě relaxačních technik.
Výchova vysoce citlivých dětí: Rodičovské tipy pro prvních 10 let
Kniha vyšla poprvé v Německu v roce 2010. Doslovný překlad názvu by zněl Tipy pro prvních deset let vysoce citlivých dětí a tento název knihu velmi dobře vystihuje. V knize je mnoho rodičovských zkušeností a možných návrhů k řešení různých problémů, se kterými se rodiče mohou potkat u svých dětí od narození až po školní věk.
Hry pro rozvoj komunikačních schopností
Cílem knihy Hry pro rozvoj komunikačních schopností je poskytnout logopedům, pedagogům, ale i rodičům soubor nápadů pro hry a aktivity, které pomohou rozvíjet všem dětem jejich komunikační kompetence.
Nikdo nejde z kola ven: Detektivní encyklopedie handicapů
Publikace Nikdo nejde z kola ven je informačně nabitým a přitom poutavě napsaným přehledem různých zdravotních postižení pro dětské čtenáře. Podtitul publikace Detektivní encyklopedie handicapů odkazuje jak na ústřední příběh s hledáním ztraceného tabletu, tak na pátrání po informacích o odlišnostech lidí okolo nás a poznávání jejich omezení i talentů, tedy po tom, jaký každý je. 
Jeskyně Aspergerů
Jeskyně Aspergerů je kniha o mladé ženě, které se s Aspergerovým syndromem potýká celý život, přestože jí byl diagnostikován až ve 22 letech. Vystudovaná zdravotní sestra v knize popisuje, jak diagnózu získala i složitý přechod do dospělého života, který následoval.
Uprostřed
Recenze nové knihy Martina Selnera - hlavní postava Martin pracuje ve stacionáři pro lidi s autismem. Když má volno, pije víno, sarkasticky komentuje sebe i okolí a sleduje svět skrz sociální sítě. Nic ho zdánlivě nerozhází, dokud mu v jeden okamžik do života nevstoupí dva lidé: Veronika, se kterou začíná chodit, a nový zrovna bezproblémový klient Michal. K oběma si Martin nachází cestu, zároveň ale zjišťuje, že tyto vztahy napadají jeho pracně budovanou skořápku cynika. Martin se tak ocitá uprostřed vlastní zranitelnosti a křehkosti a není pro něj jednoduché si je připustit.
Kluk z kostek: život není vždycky hra, ale hry nám pomáhají žít
Recenze knihy o tématu rodičovství dítěte s PAS. „Život je dobrodružství, ne procházka. Proto je to těžké,“ řekl osmiletý Sam, autista, který tráví většinu času sám, zavřený v pokoji. Kniha vypráví obyčejně neobyčejný příběh jedné britské rodiny, která v určitý moment narazila na překážky a na chvíli se rozpadla jako věž z kostek. Nejenom Sam, ale i jeho táta Alex hledají v životě určitou jistotu, každý v jiné podobě. Zprvu se zdá, že jsou oba velmi rozdílní, nerozumí si, nedokážou spolu najít společnou řeč, jelikož mezi nimi stojí autismus, překážka, která je na první pohled nepřekonatelná.
Vítejte v Autistánu: Výpravy do lidské mysli a na nejpřekvapivější místa světa
Přízračná stanice londýnského metra, orientální bazar, exotická gastronomie Balúčistánu… Josef Schovanec, muž s autismem a s doktorátem z filozofie, nás v souboru krátkých svižných textů zve na originální cestu po nejrozmanitějších zemích, o nichž díky svým bezprostředním zkušenostem a neokázalému úsudku dokáže vyprávět fascinující věci. Dozvíme se, v čem jsou mu blízké muslimské kraje a proč je mu nejlépe na Dálném východě. Poznáme, jaké hřbitovy na něj udělaly největší dojem, a v íránských horách objevíme zapomenutý chrám vyznavačů zoroastrismu...
Zvuky probouzení
Kniha manželů Třešňákových vypráví příběh výchovy dcery s autismem spojeným s mentální retardací a vážnými projevy chování. Není primárně svědectvím o autismu, ale spíše o hledání rovnováhy v extrémně náročné životní situaci a vnitřním vyrovnávání se s narozením postiženého dítěte. Rodiče dnes čtrnáctileté Dorotky čtivou formou reflektují vnitřní proměnu, kterou jim roky nepřetržité péče přinesly, zachycují kouzelné momenty života s atypickým dítětem i děsivá dramata jeho neklidu a sebepoškozování. Text, v něž se prolíná perspektiva otce a matky, střídá vyprávění o každodenních situacích s psychologickou a spirituální reflexí.
Spratek: příběh dítěte, které nikdo nemiloval
Kniha představuje skutečný příběh šestileté Sheily, která se dostane do speciální třídy pro děti s poruchami chování. Její učitelkou a zároveň prvním člověkem, který jí projeví lásku, je Torey Hayden. Ta po čase zjistí, že dívka má nadprůměrnou inteligenci, je učenlivá a dřímá v ní skrytý génius. Kniha je pozitivním svědectvím o síle pedagogických a terapeutických prostředků, a pedagoga představuje jako přítele, který neváhá pro dítě překonávat různé těžkosti.
Neříkej autista, to se nehodí
Neříkej autista, to se nehodí je kniha autorky píšící pod pseudonymem Zrzavá holka, jejíž blog Zrzi.cz byl v roce 2020 nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii Blog roku
Kapka kámen vyhloubí
Autorka deníků Hana Kulasová (1926 – 2015) - obdivuhodná žena, která se tvrdohlavě rozhodla postavit proti všem a všemu a dát svému dítěti s autismem šanci na vzdělání. Postoj, který nebyl v polovině minulého století žádnou samozřejmostí. Deníky paní Kulasové nejsou jen výpovědí toho, jak se rodině s dítětem s postižením žilo za socialismu. Jsou především svědectvím obrovské mateřské lásky, silné vůle a vytrvalosti.
Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát
A proto skáču, zpověď autistického kluka, napsal Naoki Higašida, když mu bylo třináct let, a sklidil celosvětový úspěch. V Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát čtenářům své myšlenky předkládá už čtyřiadvacetiletý autor, který se s autismem musí dennodenně potýkat.
Dokonalá manželka
Abbie, manželka vývojáře a vizionáře jednoho dne zmizí. Manžel Tim se s tím nemůže vyrovnat a jako vývojář umělé inteligence pracuje pět let na její dokonalé kopii. Robot Abbie má nejen schopnost samostatně myslet, ale má i pocity a emoce. Jako manželka žárlí na skutečnou Abbie. Nemůže Timovi poskytnout to, co by mohla jako živá bytost. Jako matka miluje nadevše „svého“ syna Dannyho, který trpí Hellerovým syndromem, nemocí řazenou mezi poruchy autistického spektra.
Nedávejte do hrobu motýla živého: Příběhy lidí s autismem
Soubor téměř čtyřicítky příběhů vyprávěných rodiči a sourozenci dětí s poruchou autistického spektra či samotnými dospělými s touto diagnózou. Jednotlivá vyprávění jsou doplněna komentáři odborníků, proložená literárními a výtvarnými dílky dětí i dospělých a řadou fotografií. Příběhy byly do knihy vybírány tak, aby tvořily co nejpestřejší mozaiku různých pohledů, názorů, postojů i zkušeností lidí, kteří mají co do činění s autismem.
Povolání: asistent pedagoga
Cílem publikace není vytvořit metodickou příručku, ale umožnit čtenářům nahléd­nout do obsahu práce asistenta pedagoga z různých úhlů pohledu a popsat jeho práci také s ohledem na věk dětí či typ školy, kterou navštěvují. Do textu jsou zařazeny výpovědi asistentek pedagoga, jejich postřehy a zkušenosti, které během své praxe nasbíraly, a také kazuistiky, jež autorky měly možnost řešit během své bohaté praxe při práci s dětmi s PAS.
Řvi potichu, brácho
Ivona Březinová citlivě, ale s nezbytným nadhledem vypráví příběh autistického chlapce a jeho okolí, které se s jeho poruchou musí dennodenně vyrovnávat. Knížka s výtečnými ilustracemi Tomáše Kučerovského dětem ukazuje, že s poruchou autistického spektra se dá žít a že nakonec je ze všeho nejdůležitější jako vždycky láska a dostatek porozumění.
A proto skáču
Vnitřní svět třináctiletého chlapce s autismem, který trpí tak silnou formou autismu, že nedokáže mluvit. Jeho vidění světa je však neuvěřitelně bohaté, citlivé a inteligentní. Dokázal to v knize A proto skáču, který ve svých třinácti „sepsal“ za zcela mimořádných okolností. Metodou ukazování znaků na papírové matrici odpověděl na osmapadesát otázek, jež mu ostatní často kladou...
Autismus: Jak pracovat s dětmi a dospívajícími s poruchami autistického spektra
Manuál a rádce při realizaci inkluzivního vzdělávání pro pedagogy v MŠ a ZŠ, pro terapeuty a rodiče. Teoretický Průvodce shrnuje dosavadní znalosti o poruchách autistického spektra, osvětluje metodologické principy pro edukační intervence a různé aspekty dětí s autismem. Navazující Pracovní knihy nabízejí bohatou škálu praktických materiálů rozdělených do oblastí potřebné intervence.
Mýty a fakta o autismu
Kniha přináší populárně-naučnou formou málo známá fakta o autismu, jejich nečekané souvislosti a nevyhýbá se ani hodně diskutovaným tématům. Není učebnicovým textem ani poradenskou příručkou. Nemá za cíl komplexně popsat určitou problematiku spojenou s poruchami autistického spektra. Zaměřuje se naopak na poznatky, o nichž se v učebnicích většinou nepíše, protože se nehodí do učebnicových schémat.
Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr
Martin Selner píše s ironií a nadsázkou sobě vlastními, neutápí své příběhy v patosu, přesto život s autismem nijak nezlehčuje a uvědomuje si jeho tíhu. Někdy ji dovede vyléčit víno a Jesenka v akci, hlavní však je nezavírat oči před jinakostí a nebát se říkat si o pomoc. Pozdní sběr tak v tom nejlepším navazuje na předchozí Autismus & Chardonnay.
Nejsem jako vy
Jacob Hunt je jen zdánlivě obyčejný teenager – exceluje v matematice, má hodně černý smysl pro humor a nenávidí nepořádek. To, co má navíc, je Aspergerův syndrom. Je neprodyšně uzavřený ve svém vlastním světě. Snaží se být jako všichni ostatní, ale netuší, jak by to měl udělat. Jednoho dne je za podivných okolností zavražděna jeho lektorka Jess a chlapec s uhýbavým pohledem je rázem prvním podezřelým. Byl by schopen vraždy?
Dost dobře nenormální: Můj báječný život s autismem a ADHD
„Situace, které doslova vybízejí ke zhroucení, autorka popisuje s humorem, ironií, vtipem. Naší pozornost obrací i k časté šikaně autistů, vztahům, peripetiím v zaměstnání. Mně osobně kniha poskytla celou řadu impulsů k přemýšlení, zda se čas od času neberu příliš vážně, a že by možná stálo za to vnášet do vlastního života trochu více lehkosti." - přečtěte si celou recenzi knihy
Aspergerka – posila pro ženy s Aspergerovým syndromem
„Kniha se stává příležitostí k tomu, aby byla čtena společně všemi členy rodiny, a vytváří tak prostor pro vzájemný dialog. Pro mě osobně je to první kniha v češtině, která mimo jiné pojednává o problematice stárnutí na spektru. Ano, konečně je potřeba otevřeně říct, že autismus jednoho dne nezmizí, nevyrosteme z něj, nelze nás z něj vyléčit." - přečtěte si celou recenzi knihy
Svět očima dítěte s autismem
Matyáš je dvanáctiletý kluk, který má autismus a jako jeden z mála je schopen mluvit o tom, co vidí, slyší a prožívá v rámci jeho postižení. Formou interview se svojí mámou nás tak zve do světa, kam je běžně vstup nám, neautistickým, zakázán.  Tato unikátní a svým charakterem jedinečná publikace je odborně komentována prim. MUDr. Markétou Havlovicovou a MUDr. Janou Schmidtovou.
Tajná kniha pro aspergery
Svět kolem se řídí nějakými tajnými pravidly. Některá znám, tuším. Jenže faktem zůstává, že oproti většině lidí mnohem víc tápu... Jako teenagerovi mi dalo dost práce tohle zamaskovat, v dospělosti to nebylo jiné. A pak jsem jednoho dne uslyšela výraz Aspergerův syndrom. A najednou mi to všechno začalo dávat smysl! (...) Tenkrát ještě takováhle knížka pravidel neexistovala. Ale dnes už existuje. Dešifruje pravidla společenského chování a je docela zábavná...
Autismus & Chardonnay
Co mají společného písek a sušenky? Nebo hokejky s plyšákem a modřiny s letákem? Zeptejte se Martina Selnera! Mimo to, že pracuje ve Slunečním domově, kde se stará o děti s autismem, oplývá totiž darem spojit dvě zdánlivě nesouvisející věci. Tyto neobvyklé dvojice mu slouží jako odrazový můstek k tomu, aby nám přiblížil svět autistických dětí a jejich i své každodenní starosti.
Císař ve světě: terapie cestou do Asie aneb Táta zůstal doma
„Když byly našemu Kryštofovi 3 roky, zazněla naplno diagnóza Aspergerův syndrom. Brzy na to jsem s ním podnikla měsíční cestu do Asie, která nám dopřála intenzivní a nerušený čas novou situaci vstřebat... Chtěla jsem s ním být sama, lépe mu porozumět. Potřebovala jsem ho znovu poznat a přijmout fakt, že všechny jeho odlišnosti jsou trvalé."
La Différence invisible
Hlavní hrdinka Margarita má 27 let a na první pohled se neliší od ostatních. Je milá, inteligentní. Pracuje ve velkém podniku, žije s přítelem. Přesto je jiná. Snaží se pochopit, proč má tak často pocit, že není součástí života, který se kolem ní odehrává. Její pocit nepohodlí a nepochopení tváří v tvář prožitým situacím ji dovedou k hledání odpovědí.
Camouflage: The Hidden Lives of Autistic Women
Komiksová publikace přibližuje problematiku ženského autismu, který zůstává značně nepochopený a bývá často zaměňován nebo zcela přehlížen. Kniha nabízí povzbudivý pohled do životů a myslí žen na spektru, přičemž vychází ze skutečných případů z praxe. Okouzlující ilustrace berou čtenáře na vizuální cestu poznání, jak ženy na spektru prožívají své každodenní životy. Od metafor a maskování v sociálních situacích, po přátelství a vztahy nebo specifické zájmy.
Vývojová psychologie
Publikace podává srozumitelný výklad vývoje člověka napříč celým životním cyklem. Zachycuje proměny lidské psychiky a chování od početí a prenatálního života až po umírání a smrt. Pohled na vývoj člověka je pojat moderně a vysoce aktuálně, témata jsou předkládána v nových kontextech...